Česká premiéra motorové lokomotivy řady 744.0 na veletrhu Czech Raildays

OSTRAVA, 19. června 2012
Společnost CZ LOKO dnes na mezinárodním veletrhu drážní techniky a kolejové dopravy Czech Raildays představila v české premiéře čtyřnápravovou asynchronní motorovou lokomotivu řady 744.0.

Společnost CZ LOKO dnes na mezinárodním veletrhu drážní techniky a kolejové dopravy Czech Raildays představila v české premiéře čtyřnápravovou asynchronní motorovou lokomotivu řady 744.0.
Antonín Blažek, náměstek pro osobní dopravu Českých drah, v této souvislosti mluvil o zboření mýtu, že po rozpadu společnosti ČKD Lokomotivka, k němuž došlo v 90. letech, se v Česku už budou dieselelektrické lokomotivy navždy pouze opravovat a modernizovat, ale už se nebudou vyrábět. Právě dnes tento mýtus CZ LOKO zbořilo a jak uvedl Jindřich Kušnír, ředitel Odboru drah, železniční a kombinované dopravy Ministerstva dopravy ČR, lokomotiva i svým designem posouvá český železniční průmysl opět o krůček dál. „Je to po letech první nová lokomotiva svého druhu a dává určitou naději na další oživení celého českého železničního sektoru,“ poznamenal při jejím slavnostním křtu.
Generální ředitel CZ LOKO Josef Bárta uvedl, že lokomotivu firma vyvinula a postavila pro český trh, ale hlavní potenciál vidí v zahraničí, hlavně v postsovětských zemích. Její varianta postavená na širokém rozchodu proto vznikne ještě letos. „Bez toho, aby tato moderní lokomotiva jezdila v Česku, se nám bude v zahraničí obtížně prodávat,“ uvedl Josef Bárta a vyzval stát, aby tento záměr podpořilo, neboť i díky finanční dotaci z programů Ministerstva průmyslu a obchodu ČR mohl být tento náročný projekt, trvající pět let, úspěšně dotažen do konce.
premiéra lokomotivy 744.001 na Czech Raildays 2012
premiéra lokomotivy 744.001 na
Czech Raildays 2012
zástupci ČD, a.s., a Ministerstva dopravy ČR v rozhovoru s Ing. Josefem Bártou
zástupci ČD, a.s., a Ministerstva
dopravy ČR v rozhovoru s Ing.
Josefem Bártou