Ruské úřady udělily certifikát lokomotivě podle projektu CZ LOKO

Dne 24. dubna 2012 vydal Registr certifikací Federální agentury železniční dopravy při Ministerstvu dopravy Ruské federace certifikaci na výrobu šestinápravových dieselelektrických posunovacích lokomotiv řady TEM TMX. Tím byl završen poslední krok po více jak dvouletém úsilí firem Transmašholding (TMH), TMH Baltija, Brjanský strojírenský závod (BMZ) a CZ LOKO k zahájení sériové výroby této lokomotivy.

„Pokládáme to za velký úspěch. Bez tohoto certifikátu nemůže žádné drážní vozidlo vyjet na trať, tedy ani ho nelze na zdejší trh dodat. Díky nám se ruský trh otvírá i pro další české firmy. Je to ale velmi drahá záležitost,“ říká Josef Bárta, generální ředitel CZ LOKO. Jen náklady spojené s certifikací firmu vyšly na víc než sto milionů rublů. Dokument zatím umožňuje vyrobit 50 lokomotiv TEM TMX, z nichž prvních pět získají ruští železniční dopravci už letos. Lokomotivy se budou z českých komponentů vyrábět v Brjanském strojírenském závodě (BMZ).

Certifikací prošly i komponenty dalších českých subdodavatelů jako je Siemens Drásov, Siemens Mohelnice nebo Alfa Union. To jim umožňuje dodávat výrobky nejen pro lokomotivy TEM TMX po dobu platnosti certifikátu, ale současně i pro jiné projekty samostatně. „Přesvědčit všechny subdodavatele, aby se certifikace zúčastnily, bylo zpočátku velmi složité. Ale podařilo se a pro český železniční průmysl jsme u ruských úřadů udělali obrovský kus práce,“ doplňuje Josef Bárta.

Společnost CZ LOKO je tvůrcem a garantem projektu a dodavatelem hlavních komponentů. Ruský partner BMZ ze skupiny Transmašholding je projektantem a výrobcem pojezdové části a hlavního rámu lokomotivy, převzaté ze schválené lokomotivy typu TEM18.

CZ LOKO předpokládá, že úspěch v Ruské federaci ji otevře cestu i na další východní, postsovětské trhy, neboť některé státy mají s Ruskem vedle celní unie i dohody, řešící akceptaci certifikovaných výrobků.

ČESKÁ TŘEBOVÁ, 9. 5.2012