• HOT LINE SERVIS

  +420 702 242 018

 • Koronavirus komplikuje výrobu i export, ale EffiShuntery z CZ LOKO stále míří k zákazníkům

  21.10.2020

  Koronavirová pandemie sice přivřela některé hranice a pohyb zboží i osob značně zkomplikovala, ale i přesto společnost CZ LOKO dokáže své lokomotivy k zákazníkům dopravit. „Aktuálně jde o pět lokomotiv. Dva EffiShuntery 1600 do Finska a na Ukrajinu a tři EffiShuntery 1000 do Itálie,“ uvedl Jan Kutálek, obchodní ředitel CZ LOKO. Za nejsložitější přitom označuje především uvedení lokomotiv do provozu, včetně zaškolení obsluhy, přímo u zákazníků.

  Dva EffiShuntery 1600, které vznikly kompletní modernizací někdejších „čmeláků“, budou jezdit u finského dopravce Fennia Rail a v ukrajinských železárnách ArcelorMittal Krivoj Rog. Obě lokomotivy opustily Českou Třebovou v pravidelném nákladním vlaku ČD Cargo. Ve slovenském depu Haniska pri Košiciach se převázaly na podvozky širokého rozchodu 1520 mm (Ukrajina) a 1524 mm (Finsko) a pokračovaly do svých cílových stanic přes přechod Čierna nad Tisou/Čop.

  Tři nové stroje EffiShunter 1000, vyrobené v jihlavském závodě, posílí italské železniční dopravce FNM (744.129 a 130) a EVM Rail (744.131). Počátkem příštího roku společnost FNM převezme ještě další dvě lokomotivy. Z České Třebové nová vozidla odjela vlastní silou do Břeclavi, kde si je přebral rakouský dopravce.

  Pracovníci CZ LOKO, kteří doprovázejí lokomotivy, musejí absolvovat test na covid-19, stejně jako strojvedoucí. Úplné zavření ukrajinských hranic však znemožňuje zahájení školení tamního personálu v železárnách ArcelorMittal.

  CZ LOKO se přitom musí vyrovnat i s dalšími komplikacemi, způsobenými koronavirovou epidemií, hlavně opožděnými subdodávkami komponentů. To ovlivňuje i výrobu objednaných vozidel.

  „Snažíme se dělat maximum pro udržení plynulého výrobního procesu, ale je to velmi komplikované. Každý den se rodí nové a nové problémy, související s covid-19. Jakmile se vyřeší, následující den přijdou další. Je to skutečně nesmírně frustrující. Nicméně plně si uvědomujeme nutnost dodržovat bez výhrad veškerá opatření, abychom neohrozili zdraví našich zaměstnanců a dalších partnerů. To je dnes hlavní priorita,“ dodává Jan Kutálek.

  EffiShuntery 1600 AMKR a Fennirail

  EffiShuntery 1600 během přepravy do ukrajinských železáren ArcelorMittal Krivoj Rog a k finskému dopravci Fenniarail

  EffiShuntery 1600 AMKR a Fennirail

  EffiShuntery 1600 pro italské dopravce Ferrovie Nord Milano a EVM Rail

  EffiShuntery 1600 AMKR a Fennirail

  Ukrajinský a finský EffiShunter 1600 během výměny podvozů z normálněrochodných na širokorozchodné v depu v Hanisce u Košic

  Zpět
  ×