• HOT LINE SERVIS

  Volejte

  +420 725 895 503

 • Virtual Depo

  SŽDC převzala první sériová vozidla MUV 75 od CZ LOKO

  07.06.2018

  Správa železniční dopravní cesty převzala od českého výrobce lokomotiv a speciálních vozidel CZ LOKO první sériová vozidla MUV 75. Jedná se o speciální drážní vozidla, která jsou určena k údržbě tratí a proti předchozím modernizovaným vozidlům řady MUV 74.2 jde o zcela novou konstrukci. SŽDC si u CZ LOKO objednalo celkem 50 těchto strojů. Montáž vozidel probíhá v jihlavském závodě tempem 4 – 5 strojů měsíčně. Dle smlouvy má být poslední vozidlo předáno na přelomu roku 2019/2020. CZ LOKO však avizuje více než půlroční zrychlení dodávky.

  Vozidlo MUV 75 s hydrostatickým přenosem výkonu bylo kompletně vyvinuto v CZ LOKO a vyhovuje nejnovějším standardům a normám TSI. Pro firmu představuje univerzální platformu speciálního vozidla pro příštích minimálně 10 let. Proti předchozím typům má delší hlavní rám a větší kabinu se dvěma řídícími stanovišti, která pojme až 7 členů osádky. Plošina s nosností 5 tun je osazena jeřábem Palfinger, který je SŽDC dodáván se třemi druhy drapáků a sekacím zařízením.

  Funkční design přední části výrazně přispívá k lepší aerodynamice a maximální rychlost 75 km/h zaručuje vozidlu větší akční rádius a kratší dojezdové časy na místo zásahu. V kombinaci s multifunkčností osazení vozidla různými nástavbami pro jednotlivá roční období se skutečná potřeba těchto vozidel oproti jednoúčelovým a zastaralým MUV 69 výrazně snižuje, což se pozitivně projeví především v ekonomice provozování těchto vozidel,“ upřesnil Ing. Jaroslav Plhák, obchodní a marketingový ředitel CZ LOKO.

  Motor CAT C4.4 o výkonu 130 kW je spolu s hydrogenerátorem umístěn v kapotáži za kabinou a vozidlo je připraveno pro montáž ETCS. Konstrukce je uzpůsobena také pro využití na speciálních drahách, jako jsou například linky metra. Díky konstrukční unifikaci MUV 75 s předchozí sérií MUV 74 nemusí SŽDC rozšiřovat sortiment náhradních dílů. K volitelné nástavbě patří například sněhová fréza, cisternová nástavba, pojízdná dílna nebo štěrkový pluh. Platformu je možno využít i pro konstrukci měřící drezíny pro diagnostiku geometrických parametrů koleje.

  Výroba speciálních drážních vozidel má v CZ LOKO poměrně dlouhou historii, která se začala psát v roce 2000 u vozidla MV 20, což byla modernizace MUV 69 pro společnost Sokolovská Uhelná. Postupně následovala vozidla MUV 71 s mechanickým přenosem výkonu, MUV 73 s elektrickým přenosem výkonu a v roce 2011 MUV 74 s hydrostatickým přenosem výkonu. Mezi další speciální vozidla, která CZ LOKO vyvinula a vyrábí, patří například jednotka DJ NDT pro detekci defektoskopických vad kolejnic, motorový měřící vůz MV ETCS pro diagnostiku systému ETCS a další speciální měřicí, servisní a konferenční vozy.

  Vozidlo MUV 75 se série pro SŽDC

  Sériová výroba MUV 75 v Jihlavském závodě CZ LOKO

  Zpět
  ×