Lotyšské železnice představily modernizovanou lokomotivu ČME3M

Společnost „LDz ritošā sastāva serviss” (LDzRSS), která je dceřinou společností lotyšské státní železnice „VAS Latvijas dzelzceļš” (LDz), představila modernizovanou motorovou posunovací lokomotivu „ČME 3M“.

Slavností předání první lotyšské lokomotivy ČME 3M 4464 se uskutečnilo dne 21. 9 2011 ve stanici Daugavpils, kde bude tato lokomotiva využívána v posunovací službě. V provozu by tak měla nahradit doposud zde běžně používané dvě spolu spřažené lokomotivy ČME3 v původním provedení.

Lokomotivu ČME 3M 4464 slavnostně pokřtil Uģis Magonis, předseda představenstva a generální ředitel LDz. Slavnostního aktu se zúčastnil mj. Tomáš Pštross, velvyslanec ČR v Lotyšsku, Josef Červený, obchodní ředitel CZ LOKO, Frank Winkler, zástupce německé firmy Zeppelin Power System, Svetlana Berga a Ivars Rullis zastupující LDzRSS.

Jak uvádí LDz, je modernizace lokomotivy ČME3 dvakrát levnější varianta než pořízení lokomotivy nové. Přitom modernizovaná lokomotiva ČME3M 4644 je vyrobena plně v souladu s normami EU a je maximálně šetrná k životnímu prostředí (naftový motor Caterpillar splňuje emisní normy Stage IIIA). I při výkonu 1550 kW se ušetří až cca 53% paliva, spotřeba oleje by měla být asi o 94% nižší než ta, kterou nyní dohromady vykazují dvě spřažené lokomotiv ČME3. Předpokládá se tedy, že se tento projekt zaplatí do tří let.

Zdroj: www.ldz.lv/?object_id=4770