• HOT LINE SERVIS

  +420 702 242 018

 • Aktuality

  EffiShunter 1000 od CZ LOKO dobývá evropské koleje

  06.08.2018

  Akciová společnost CZ LOKO dokončila dodávku pěti lokomotiv řady EffiShunter 1000 italské firmě MERCITALIA Shunting & Terminal, patřící do skupiny národního dopravce Gruppo Ferrovie dello Stato Italiane. Ta ještě pod původním názvem Serfer Servizi Ferroviari (Serfer) vyhlásila výběrové řízení na pět posunovacích lokomotiv.

  „Realizace této zakázky má pro CZ LOKO jak strategickou, tak i symbolickou hodnotu. Ačkoliv CZ LOKO dodalo na italský trh bezmála 60 lokomotiv různých řad, jednalo se vždy o modernizace. Nyní se poprvé povedlo uspět s novostavbou, splňující náročné evropské normy TSI. Podařilo se tím dokázat, že nová koncepce vozidel CZ LOKO obstojí v tvrdém konkurenčním boji, který v oblasti vývoje a výroby lokomotiv panuje. A symbolicky je lokomotiva 744.105-8 tisícím produktem novodobé historie společnosti,“ dodal Josef Gulyás, generální ředitel CZ LOKO.

  Oficiální předání celé série proběhlo 11. června v Turíně. Fyzicky však byly lokomotivy dodány do depa v Udine, kde také došlo k zacvičení provozního personálu. Tyto lokomotivy budou využívány především v posunovací službě důležitých logistických center v Miláně, Ravenně a Livornu. To souvisí s hlavní činností nového provozovatele, kterou je zajišťování posunu v rámci mateřského holdingu a smluvně externím zákazníkům. Od konce roku 2018 plánuje nasazení lokomotiv i při traťové službě.

  S provozem v Itálii souvisí řada úprav podle specifik zdejší legislativy a konkrétních požadavků zákazníka. Lokomotivy jsou nyní vybaveny například protipožárním a zabezpečovacím systémem BL3. Tyto úpravy spolu s certifikátem TSI nakonec v krátké době umožnily italské Národní agentuře pro bezpečnost železnic (ANSF) udělit typu EffiShunter 1000 schválení pro posunovací službu na celé síti, provozované správcem národní infrastruktury Rete Ferroviaria Italiana (RFI).

  Důležité bylo získání jak typového schválení od Drážního úřadu, tak mezinárodně uznávaného certifikátu TSI, který vozidlu udělil Výzkumný Ústav Železniční jako notifikovaná osoba. Právě tento klíčový dokument umožňuje zrychlené schválení ve všech zemích Evropské unie. Dokazuje totiž shodu produktové řady EffiShunter 1000 se zásadními evropskými normami.

  „Díky tomu už pak není nutné v jednotlivých zemích provádět schvalovací řízení v plném rozsahu, ale jen v rámci národních specifik,“ vysvětluje Josef Gulyás.

  EffiShunter 1000 je moderní čtyřnápravová lokomotiva s asynchronním přenosem výkonu (AC/AC). Díky individuálně řízenému výkonu trakčních motorů dosahuje vysokého výkonu a současně se tím snižuje spotřeba, provozní náklady, emise a hluk. Maximální rychlost činí 100 km/h, konstrukce pojezdu ovšem vyhovuje rychlostem vyšším. Společnost CZ LOKO plánuje na platformě EffiShunter 1000 postavit nový základ svého výrobního portfolia, který v budoucnu zcela nahradí modernizace starších lokomotiv.

  Jeden z italských EffiShunterů, a to 744.105-8, bude slavnostně představen v Berlíně na mezinárodním železničním veletrhu InnoTrans 2018 jako tisící vyprodukované kolejové vozidlo v novodobé historii CZ LOKO.

  Za úspěchem na italském trhu stojí dceřiná společnost CZLOKO Italia, která zde rozvíjí obchodní aktivity, zajišťuje dostupnost náhradních dílů a provádí servis pro více než 60 lokomotiv z produkce CZ LOKO.

  EffiShunter 1000 Udine

  EffiShunter 1000 v depu v italském Udine

  EffiShunter 1000 Udine

  EffiShunter 1000 v depu v italském Udine

  EffiShunter 1000 Udine

  EffiShunter 1000 v depu v italském Udine

  Zpět
  ×